Prelegenci

Poznaj prelegentów, którzy będą na wydarzeniu

Jacek Miczek

Specjalizuję się w sztucznej inteligencji i wdrażaniu najnowocześniejszych technologii w biznesie, szczególnie w sektorze usług prawnych i profesjonalnych. Zbudowałem swoją reputację jako założyciel ZnanyPapuga.pl (aidvocates.com) – platformy łączącej technologię z prawem, rewolucjonizującej dostęp do usług prawnych. Posiadając bogate doświadczenie w rozwijaniu startupów technologicznych, zarządzaniu projektami informatycznymi i tworzeniu strategii biznesowych, współpracuję z firmami poszukującymi innowacyjnych rozwiązań. Pomagam im wdrażać AI, automatyzować procesy i budować przewagę konkurencyjną. Ponadto aktywnie organizuję wydarzenia takie jak Śląskie Śniadanie AI, gromadzące liderów biznesu, entuzjastów technologii i innowatorów.

dr Gabriela Bar

Radczyni prawna, założycielka kancelarii Gabriela Bar Law & AI, doświadczona ekspertka w dziedzinie prawa nowych technologii oraz prawa i etyki Sztucznej Inteligencji (AI), badaczka, członkini Women in AI, wyróżniona na liście Forbesa 25 najlepszych Prawniczek Biznesu (2022) oraz TOP100 Kobiet w AI w Polsce (2022). Członkini Polskiego Towarzystwa Informatycznego, Komitetu Prawnego IEEE w ramach projektu IEEE Global Initiative on Ethics of Autonomous and Intelligent Systems , Stowarzyszenia na rzecz Prawa Nowych Technologii oraz Komisji Nowych Technologii FBE. Wykłada na kilku uniwersytetach, aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych i seminariach branżowych. Autorka licznych publikacji w dziedzinie AI, usług cyfrowych i ochrony danych osobowych. Prawniczka w projektach UE: Smart Human Oriented Platform for Connected Factories – SHOP4CF, Multi-Agent Systems for Pervasive Artificial Intelligence for assisting Humans in Modular Production Environments – MAS4AI oraz niezależna ekspertka ds. etyki AI w projekcie EXTRA-BRAIN. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Kozmińskiego. Miłośniczka literatury S-F, jogi, wspinaczki i jazdy konnej.

dr Kamil Stępniak

Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, konstytucjonalista, specjalista z zakresu praw człowieka oraz prawa nowych technologii, prezes Centrum Prawa Konstytucyjnego i Monitorowania Praworządności, adiunkt w Wyższej Szkole Kształcenia Zawodowego. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz rozdziałów w monografiach naukowych. Redaktor naukowy pięciu monografii. Autor książ ek „ Legislacja w Polsce. Aspekty prawne i aksjologiczne” oraz „ Propedeutyka cyfryzacji normy prawnej”. Felietonista Dziennika Gazety Prawnej. Laureat nagrody specjalnej Rising Stars – prawnicy liderzy jutra 2021. Laureat nagrody „ Nieprzeciętni 2019” przyznawanej przez Polskie Radio. W Internecie popularyzuje naukę prawa jako @konstytucjonalista.

Katarzyna Baryn

Prawniczka, która łączy prawo z pasją do branży kreatywnej, e-commerce i biznesu. W swojej pracy wspiera zarówno przedsiębiorców on-line oraz tych działających w tradycyjnych sektorach. Doskonale rozumie specyfikę pracy z mediami, agencjami marketingowymi oraz twórcami internetowymi, co czyni ją cenionym doradcą w budowaniu strategii ochrony marki w przestrzeni publicznej i cyfrowej. Wspiera także startupy i firmy technologiczne w tworzeniu solidnych fundamentów prawnych dla ich innowacyjnych projektów, pomagając im skalować biznes i bezpiecznie poruszać się we własności intelektualnej. Jej praktyczne podejście i umiejętność klarownego tłumaczenia zdobyły uznanie klientów, którzy cenią jej rzetelność, profesjonalizm i zaangażowanie. W przestrzeni internetowej znana jako @prawnikbaryn - jest nie tylko praktykiem, ale także popularyzatorką nauki o prawie. Prowadzi warsztaty i prelekcje podczas których z humorem opowiada jak korzystać z prawa w postaci skutecznego narzędzia, wspiera studentów w programach mentoringowych i chętnie angażuje się projekty pro bono mające na celu podniesienie świadomości społecznej na prawa człowieka.

Marianna Iaroslavska

Doktorantka i prawniczka. Jest współzałożycielką i partnerką w Lexpertise - firmie prawniczej obsługującej podmioty działające w sektorze IT. Prowadzi bloga na Instagramie (marianna.iaroslavska), a także kanał na YouTube (Marianna Iaroslavska), na którym porusza tematy tabu w prawie i nie tylko. Była speakerką na TEDxie, gdzie mówiła o przyszłości metaverse.

dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, prof. UŁ

Dyrektor Centrum Inteligentnych Technologii na Wydziale Zarządzania UŁ, członek Grupy Roboczej ds. Sztucznej Inteligencji w Ministerstwie Cyfryzacji i Sekcji Edukacji Cyfrowej Komitetu Informatyki PAN. Pasjonuje ją wpływ sztucznej inteligencji na zachowania człowieka, a także zakres i charakter interakcji między nimi. Fascynują ją także nowe modele edukacji w świecie cyfrowym, zwłaszcza w kontekście wykorzystania narzędzi generatywnej AI (GenAI) w procesach dydaktycznych i naukowo-badawczych. Była w grupie specjalistów zaangażowanych w prace nad przygotowaniem „Założeń do strategii AI w Polsce”, a w 2020 roku znalazła się wśród laureatek rankingu Perspektyw Top 15 Women in 5G. Dąży do intensyfikacji współpracy między światem naukowo-badawczym a jego otoczeniem społeczno-gospodarczym na rynku krajowym i międzynarodowym, za co otrzymała nagrodę Ministra Nauki i Edukacji.

Minister Michał Gramatyka

Polski prawnik, nauczyciel akademicki specjalizujący się w kryminalistyce, samorządowiec, polityk i muzyk. Radca prawny, doktor nauk prawnych, w latach 2017–2018 wicemarszałek województwa śląskiego, poseł na Sejm IX i X kadencji, od 2023 sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

Jakub Kaliński

Prawnik z wykształcenia, menadżer z pasji. Business fixer branży prawniczej i nie tylko. Autor innowacyjnych szkoleń dla prawniczych samorządów zawodowych. Od ponad 8 lat doradza zarządom kancelarii w podejmowaniu decyzji oraz wyznaczaniu i mierzeniu KPI. Jego pasją jest parametryzacja pracy prawników zgodnie z zasadą: "nie da się zarządzać czymś, czego nie można zmierzyć". Pomógł już kilkudziesięciu kancelariom zwiększyć zyski poprzez usprawnienia obejmujące procesy wewnętrzne, finanse, HR, marketing czy sprzedaż. Członek zarządu KPIO, spółki specjalizującej się w consultingu oraz outsourcingu usług kadrowo-płacowych.

Izabela Turczyńska Buszan

Radczyni prawna, przedsiębiorczyni, która od 15 lat tłumaczy przedsiębiorcom język prawniczy na ludzki, propagatorka i praktyczka metody legal design, założycielka pierwszego w Polsce zespołu do prowadzenia procesów legal design pod nazwą Projekt Prawny, mówczyni TEDx, wykładowczyni.

Joanna Lubecka

Specjalistka w zakresie kontraktów gospodarczych, prawa spółek i prawa handlowego, ze szczególnym uwzględnieniem obrotu międzynarodowego. Adwokatka i założycielka kancelarii Lubecka.Law. Prelegentka na szkoleniach i konferencjach dotyczących prawa handlowego oraz wyceny usług prawnych. W 2023 roku przeprowadziła szkolenia dla przeszło 800 członków samorządów zawodowych adwokatów, radców prawnych i aplikantów obu izb. Autorka e-booka ,,Wycena usług prawnych’’ i ,,Biznes prawny od środka. 10 kroków na rozbieg.’’ przeznaczonych dla prawników. Redaktorka portalu Just.Cooperate skierowanego do przedsiębiorców prowadzących biznes ukierunkowany na współpracę z zagranicznym partnerem handlowym. Autorka licznych publikacji dotyczących prawa transgranicznego, w tym ukazujących się w Biuletynie Euro Info wydawanym przez środek Enterprise Europe Network przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

dr Paula Skrzypecka

Starszy prawnik i lider zespołów technologicznych oraz e-commerce w Creativa Legal, doktor nauk prawnych, wykładowca. Specjalizuję się w prawie nowych technologii, w tym w obsłudze startupów, firm technologicznych oraz software house’ów. Analizuję projekty pod kątem wykorzystania i budowy produktów oraz usług opartych na sztucznej inteligencji, wspieram we wdrażaniu wymagań pierwszych regulacji dotyczących AI, tworzę polityki oraz prowadzę szkolenia związane z prawnym i bezpiecznym korzystaniem ze sztucznej inteligencji. Wspieram w zarządzaniu ryzykiem w projektach AI, wdrażaniu standardów ISO oraz praktycznym stosowaniu RODO. Przygotuj się – mówię o rzeczywistych zagrożeniach i oczekiwaniach Twoich klientów, jakie będą wynikały z nowych regulacji, a nie o biurokracji i karach.

Anna Poprawa

Anna jest radcą prawnym przy krakowskiej Izbie Radców Prawnych, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiowała także historię specjalność judaistyka. Była wspólnikiem i partnerem w krakowskich kancelariach oraz z powodzeniem prowadziła indywidualną praktykę. Obecnie partner i szefowa krakowskiego biura kancelarii DGTL LAW. Prezes Zarządu i wspólnik spółki szkoleniowej POPRAWA O PRAWIE Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, Co-Founder i członek zarządu LEGAL CAMP Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, wspólniczka spółek z o.o. z branży: rachunkowości i finansów, nieruchomości oraz medycznej. Prowadzi edukacyjny profil na platformie INSTAGRAM (Linkedin i Facebook) jako: @poprawa.o.prawie. Pomysłodawczyni spotkań dla prawników „z Poprawą przy kawie nie tylko o prawie” oraz współtwórczyni spotkań dla prawników wewnętrznych „Legal Latte”. Specjalizuje się w prawie umów, transakcjach handlowych oraz prawniczym due dilligence. Za swoją działalność edukacyjną została nagrodzona wyróżnieniem Doskonałość Sieci 2020 prestiżowego miesięcznika Twój Styl w kategorii wiedza.

Karolina Krawczyk

Prawniczka, która zdobyła doświadczenie jako adwokatka specjalizująca się w prawie korporacyjnym, venture building, nieruchomościach oraz sektorze fintech. Posiada wieloletnie doświadczenie zarówno jako prawnik wewnętrzny, w tym jako Head of Legal, jak i doradca w kancelarii prawnej, gdzie uczestniczyła w transakcjach VC i M&A. Ekspertka w dziedzinie LegalTech, zarządzania procesami prawnymi (Legal Process Management) oraz Legal Design, które wykorzystuje do tworzenia bardziej transparentnych i nowoczesnych usług prawnych. Jest założycielką LEGITIZE – firmy wspierającej prawników w automatyzacji procesów i wykorzystaniu AI. Karolina koncentruje się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w branży prawniczej, łącząc tradycyjne doradztwo prawne z nowoczesnymi metodami usprawniania komunikacji i procesów.

Marcin Zręda

Od najmłodszych lat pasjonuje się technologią, w wieku 14 lat na polskiej demoscenie jako twórca gier komputerowych i magazynów (ziny). Współautor wielu ciekawych pomysłów technologicznych, startupów i innowacji. W Wolters Kluwer od 19 lat przebył ciekawą i długą drogę. Zaczął od bycia testerem programów dla prawników i notariuszy, gdzie poznał procesy i wymagania tych branż. Następnie kierował działem testów, zarządzał projektami IT i był szefem działu IT zajmującego się zaawansowanymi rozwiązaniami eksperckimi. Doświadczenie zdobyte podczas zarządzania ludźmi i wiedza analityczna zaowocowała stworzeniem i późniejszym zarządzaniem działem analizy i zapewnienia jakości. Po latach zarządzania sprawami ściśle związanymi z IT, kierował również działem sprzedaży oprogramowania prawników, gdzie zdobył wiedzę jak sprzedawać i kontaktować się z klientami. Obecnie jest szefem strategii Wolters Kluwer Polska dla rynków kancelarii prawnych i firm, zwykle mówi: "Kiedyś starałem się odpowiedzieć TAK, kiedy Biznes pytał. Teraz jestem po stronie biznesu i staram się tak pytać ludzi IT by uzyskać pozytywną odpowiedź". Organizator Legal Hackathonów (2018-2024. Członek jury LegalTechDay. Autor wielu opinii i członek wielu dyskusji na temat rozwoju technologii prawnej. Ostatnimi czasy pasjonat użycia AI, w szczególności GenAI, w domenie prawniczej.

Dr Monika Wieczorek

Radczyni prawna, specjalizuje się w obszarze ochrony danych osobowych, prawa nowych technologii i prawa HR. Autorka licznych publikacji, m.in. „Prawo dla startupu”. Prowadziła zajęcia z prawa nowych technologii na Politechnice Warszawskiej. Prowadzi wykłady z zakresu LegalTech w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie.

Dr Patrycja Dolniak

Sędzia Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, Wydziału VI Gospodarczego, doktor nauk prawnych, absolwentka staży naukowych na the George Washington University oraz Università di Torino, absolwentka studiów podyplomowych z prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Warszawskim, wieloletnia wykładowczyni akademicka, trenerka z zakresu mediacji, autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych. Naukowo i zawodowo zajmuje się prawem gospodarczym, procedurą cywilną, mediacją oraz prawem nowych technologii.

Aleksandra Wajnert

Adwokat z 10-letnim stażem w obszarze prawa dla biznesu i e-commerce. Pracowała w renomowanych międzynarodowych kancelariach w Polsce i za granicą, jak również w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie (UOKiK), jako specjalista ochrony konkurencji. W przeszłości brała udział w postępowaniach antymonopolowych prowadzonych przeciwko przedsiębiorcom. Znajomość regulacji prawnych z obu perspektyw (jako prawnik i jako przedstawiciel Urzędu) pozwala w pełni zabezpieczyć interesy jej klientów. Na co dzień obsługuje spółki z branży produkcyjnej i logistycznej, jak również doradza klientom w rozwijaniu sprzedaży online. Jest autorką ebooka „Biznes online zgodny z prawem”, gdzie porusza zagadnienia dotyczące aspektów prawnych oraz AI w sprzedaży internetowej. Przygotowuje dokumentacje do sklepów internetowych oraz prowadzi audyty e-commerce. Jest autorką artykułów prawnych dla Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej oraz Gazety Prawnej. Uczestniczka międzynarodowych konferencji prawnych (m.in. we Florencji, Paryżu i Warszawie). Prowadziła szkolenia dla przedsiębiorców z zakresu prawa spółek, prawa umów handlowych i zwalczania nieuczciwej konkurencji. Na co dzień prowadzi bloga na Instagramie (aleksandra_wajnert_adwokat), gdzie omawia zagadnienia prawno-biznesowe.

Dr Natalia Zych

Pierwsza w Polsce badaczka, która obroniła rozprawę doktorską poświęconą możliwościom upraszczania tekstów prawnych przy użyciu technik plain legal language. Jej praca doktorska łączy teorię prawa z praktycznymi badaniami nad zwiększaniem zrozumiałości ustaw przy zachowaniu ich precyzji prawnej. Jako ekspertka ds. transformacji cyfrowej w sektorze bankowym, łączy wiedzę prawniczą z praktycznym doświadczeniem w projektowaniu usług cyfrowych. Specjalizuje się w obszarze aplikacji mobilnych oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Posiada certyfikacje z zakresu z UX-PM, Design Thinking, Digital Transformation Leader oraz zarządzania projektami AI. Jest autorką uproszczonej "Ustawy o prawach klienta", w której zastosowała techniki plain legal language do kompleksowej przebudowy aktu prawnego, łącząc transformację językową ze zmianami w organizacji i wyglądzie tekstu. Jej unikalne połączenie wiedzy akademickiej i doświadczenia biznesowego pozwala na innowacyjne podejście do upraszczania komunikacji prawnej. Regularnie występuje na konferencjach naukowych i branżowych, dzieląc się swoją wiedzą na temat prostego języka w prawie i komunikacji prawnej. Jest autorką publikacji naukowych w czasopismach prawniczych, w tym w wydawnictwie C.H. Beck i Comparative Legilinguistics i Przeglądzie Legislacyjnym.

Scroll to Top